• Program wychowawczy

PUBLICZNEJ SZKOŁY PODSTAWOWEJ

STOWARZYSZENIA PRZYJACIÓŁ SZKÓŁ                               KATOLICKICH

W HUCISKU – PEWELCE

Wychowanie rozumiemy jako troskę o integralny rozwój osoby ludzkiej, który dotyczy całego człowieka, jego ciała i duszy. Przedmiotem działań Szkoły jest uczeń a nie klasa, osoba ludzka a nie zbiorowość. Dlatego w podejmowanych działaniach przywiązujemy jednakową wagę do formacji wszystkich wymiarów ludzkiej osobowości - wymiaru fizycznego, społecznego, kulturowego, w tym intelektualnego, moralnego i duchowego. W kontakcie z wychowankiem interesujemy się najpierw jego osobą, a potem jego działaniem i osiągnięciami. Pragniemy przyjąć go i szanować takiego jakim jest, widzieć jego zalety i słabości, pragnienia i potrzeby fizyczne, psychiczne i duchowe, dzielić z nim radości i smutki, sukcesy i porażki, uszanować wszystko z czym do nas przychodzi i uczynić to punktem wyjścia do pracy wychowawczej. Poważnie traktujemy codzienne przeciwności, rozterki i zawody naszych uczniów.
          Nauczanie i wychowanie w szkole oparte jest na zasadach doktryny katolickiej, która stanowi punkt odniesienia i inspiracji dla całej działalności szkoły. Prowadzony w niej proces kształcenia i wychowania zmierza ku syntezie wiary i nauki oraz wiary i życia w postawie poszczególnych uczniów.
          Program wychowawczy opiera się na wartościach uniwersalnych, z uwzględnieniem szczególnej roli nauki Kościoła Katolickiego i Ewangelii w procesie wychowawczym. Wynika to z charakteru Szkoły. Zmierzamy do takiego ukształtowania młodego człowieka, aby mógł on spełnić oczekiwania własne, swoich rodziców, był zdolny do podejmowania odpowiedzialności za swoje działanie w życiu rodzinnym i publicznym.

Misją szkoły jest dążenie do integralnego rozwoju nauczycieli i uczniów.

1. Szkoła będzie wspólnotą opartą na zasadzie dekalogu, miłości bliźniego, szacunku i wzajemnej pomocy.

2. Szkoła będzie pomagać nauczycielom i uczniom w ich integralnym rozwoju.

3. Szkoła będzie wychowywać młodzież do świadomej i pełnej postawy chrześcijanina, człowieka, Polaka.

4. Szkoła zwraca szczególną uwagę na wypracowanie pojęcia "dobra wspólnego" i poszanowanie jego wartości.

Wychowanie jest wspólnym zadaniem rodziców i Szkoły, która pełni rolę pomocnicza i służebną wobec rodziny.

Program wychowawczy Szkoły i wynikające z niego plany wychowawcze dla klas IV-VI oparte są na :

1. Programie wychowawczym Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich

2. Konstytucji RP.

3. Deklaracji Praw Dziecka

4. Ustawie o systemie oświaty

5. Podstawie programowej dla przedmiotów ogólnokształcących

6. Konkordacie

7. Dokumentach Soboru Watykańskiego II - "Deklaracja o wychowaniu chrześcijańskim"

Na lekcjach wychowawczych w danym roku szkolnym realizuje się tematy związane z hasłem roku ogłoszonym przez SPSK.

Program wychowawczy Szkoły przejawia się w następujących obszarach :

1. Kształtowanie formacji religijnej.

2. Kształtowanie formacji moralnej.

3. Kształtowanie formacji kulturowej

4. Kształtowanie formacji społecznej.

5. Kształtowanie formacji rodzinnej.

6. Kształtowanie formacji patriotycznej.

Szkolny program wychowawczy realizowany jest w ramach :

wszystkich przedmiotów nauczania i godzin wychowawczych

codziennego spotkania i wspólnej modlitwy

celebracji Świąt i uroczystości kościelnych.

uroczystości i apeli szkolnych

zajęć pozalekcyjnych

pracy samorządu szkolnego, spółdzielni uczniowskiej, klubu Caritas

imprez szkolnych, imprez sportowych i wycieczek